De ce tareuca.ru ?

Re: De ce tareuca.ru ?

Mesajde Admin » 08 Ian 2011 13:50

se pare ca nu ai citit de la inceput -- citeste si poate vei intelege - citeste atent - ca vad ca citesti numai ceia ce vrei sa citesti dar nu ceea ce e scris
Admin
Site Admin

Mesajde costi » 29 Ian 2011 15:36

Fratilor! Nicu are dreptate pentru ca vorbeste cu suflet de ROMAN... Da, de ROMAN si nu de moldovean, pentru ca de la Hotin si pana la Turnu Severin si de la Carei pana la Balcic suntem toti ROMANI.
Stefan cel mare a intemeiat Tareuca, iar daca ar vedea certurile astea inutile pe forum s-ar sula din mormant si ne-ar dojeni teribil.
Are Nicu dreptare in sensul ca noi, ca ROMANI adevarati, nu ar trebui sa luam domeniu rusesc pentru site-uri nici sa ne dea bani rusii pentru asta. Pentru ca avem nationalismul nostru curat si sincer si pentru ca stim cate ne-au facut rusii.
Strabunicul meu, Marcu Valuta, a fost directorul Liceului de baieti din Balti, a fugit in 1940 cu toata familia la Pitesti, in ROMANIA ne-ocupata. A lasat in urma o casa frumoasa cu etaj in Balti si 80 hectare la tara, in judet. Sa spun ca sunt parte moldovean, desi sunt nascut si crescut la Pitesti ? Nu, voi striga ca sunt ROMAN, ca voi toti... Desi m-am casatorit cu o fata frumoasa din Dorohoi, alt oras pe care Stefan cel mare l-a iubit.
Administratorul vede din pacate doar partile materiale, costurile site-ului, logistica etc.
Dar daca acest site este o MARTURISIRE, si sta marturi despre site-ul Tareuca... Atunci merita sa plece de pe domeniul ".ru"...
Frati ROMANI, nu uitati ca, daca e s-o luam asa, Moldova este, dupa cum a spus Stefan, nu a noastra... Ci a urmasilor-urmasilor nostrii... Sa o pastram curata atunci!!! Fara elemente rusesti.
Cu stima,
Constantin Sonea
Pitesti, Str. Crinului nr. 5
Romania
costi

Mesajde rusu » 12 Mar 2011 16:32

Hz...m-am inregistrat pe acest site, numai cu scopul de a adauga acest comment. Vreau sa-l critic putin pe Admin.
Deci, stimate Admin din toate argumentele dumnevoastre aduse contra .MD sunt deacord numai cu unul, referitor la pret. Da 39$ este prea scump pentru un nume de domen, sa fost in pretul acesta sa intrat si hostingul era altceva....
Dar de ce e asa scump??? - pentru ca numai o companie ofera domenii .MD (MoldData), este unica pe piata Moldovei, nu are concurenti de aceea fac ce vor, stabilesc preturile care le da lor prin cap, nu se uita la noi cei care cumparam daca ne aranjaza pretul sau nu (dar uneori imi pare ca Moldovenilor cu cit nu ai scadea din pret, tot una nu o sa fie deajuns :smile: ), deci vrei cumpara, vrei nu.
In rest cum ai spus .MD - nu; .RU - da;
Deobicei lumea spune altfel, daca e eftin atunci e ca*at, daca e scump, atunci e bun...
Ar trebui sa fim mai putin egoisti si sa nu ne gindim numai la fundul nostru, de altfel ce se va intimpla cu MoldNET-ul nostru.....aga se duce de ripa.....de ce???? pentru ca 39$ este echivalent cu aproximativ cu 16 blocuri de PIVA Белый Медведь de 2.5 litri, sau 40 litri (pentru ca asa e la noi, tat rashiotu e in PIVA).
Nu am nimic contra .RU cind merge vorba de un site cu alta tematica dar daca ai facut situl satului, atunci cu .RU tu nu il vei putea promova mai departe decit hotarele satului vostru, eu personal nu imi inkipui promavarea satului Tareuca prin intermediul unei pagini web/forum cu domen .RU (rusii romana nu cunosc, din pacate....).
Singur sunt din Rezina, am si eu niste proiecte web elaborate, toate sunt pe hosting Moldovenesc si cu domen .MD si nu ma jalui, totul lucreaza perfect 24/24 fara probleme...
Rog sa nu ma criticati deamu voi pe mine))) cu intrebari de genul daca eshti asha de hitru, de ce nu faci un site penrtu Rezina sau alt ceva.....(Sa va spun cinstit cindva am inceput shi chiar idei au fost multe shi bune dupa parerea mea, deoarece programez singur, nu sunt limitat numai la functiile unui CMS, numai ca foarte mult de lucru, dar totusi pina la urma mam razgindit pentru ca nu vreau proiecte moarte. La ce bun site pentru Rezina care sa aiba numai vreo 200 de persoane inregistrate shi zilnic sa intre numai vreo 30-50 persoane...acum toti folosesc Odnoklassniki si Facebook, noutati putem citi de pe cuvintul.md sau sa le vedem de pe Moldova 1; Prime si numai decit pe cele rusesti, pentru ce noua site???....)

Admin, fara suparari. Oricum esti bravo;)

Ca sa nu apara shi pretenzii ceva referiltor la nic-ul meu: am pus asa pentru ca asa e familia mea.
rusu

Mesajde Alexei » 19 Iul 2011 11:27

Pentru rusu, costi, nicu:

Aveti in unele dreptate: cine cauta "Tareuca" - i-l cauta in Moldova! Si numele, de exemplu de Jac sau Guilciatai nu prea vine pentru moldoveni. NUMAI! Daca sinteti asa destepti si patrioti - faceti si voi ceva pentru a ajuta Adminul!!! Daca pentru voi 40-50$ e mai putin ca identitatea moldoveneasca - atunci de ce nu a-ti cumpara domeniul Tareuca.md si l-ati da in folosire????? (E destul sa faceti pereadresatie la saitul acesta! Si identitatea moldoveneasca va fi satisfcuta. Si numi decea ca ghinditi mai mult ca rominii, da nu ca moldovenii - e mai usor sa bati cu pumnul in piept dart sa nu ajuti la nimeni...)

Ma scuzati daca am obijduit pe cineva!
Alexei

Anterior

Înapoi la Informaţie utilă